Telefon
+90 533 05868 09

Gerçek bisiklet simülasyonu

CUBE. Test laboratuvarı

«Tümsekler, tam frenleme, bisikletin gerçek hayattaki diğer kullanım yükleri… Her modelin ve hatta tek tek parçaların kalitesinden emin olmak için bunları Waldershof (Bavyera)’daki ev test laboratuvarımızda test ediyoruz»

Mutlak fren güvenilirliği. İstisnasız

Frenlerin stabil çalışması bir bisiklet için en önemli güvenlik parametrelerinden biridir. Bu nedenle mühendislerimiz farklı tip ve markalardaki frenleri kendi laboratuvarımızda aktif olarak test etmektedir. Test süreci sırasında aşınma direncini, çalışma stabilitesini ve hatta kazara darbelere karşı dayanıklılığını kontrol ederler. Hava koşulları da dikkate alınır: Frenler kuru sıcakta, nemli bir atmosferde ve hatta şiddetli yağmur simülasyonunda test edilir. Mühendislerimiz frenlerin hiçbir koşulda arızalanmayacağına ikna olduktan sonra mekanizmalar testin ikinci aşaması olan aşınma direncine aktarılır. Bu aşamada fren sistemi 3000 defa sert duruş yapar. Bunu bir operatörün yardımıyla yapmanın zor olduğu açıktır, bu nedenle özel bir otomatik makine belirli bir kuvvetle frenleme yapar. Yalnızca her iki testi de geçen ve minimum düzeyde aşınma ve hasar gösteren frenlerin CUBE bisikletlerinde kullanılması onaylanmıştır.

 

Tamamen monte edilmiş bisikletleri test etmek için, düz olmayan yüzeylerde gerçek kilometre performansını simüle eden özel «çalışan» tamburlar üzerinde test edilirler. Ataşmanlı bisikletler kuruluma sabitlenir ve taklit kütlelerle yüklenir: gidon, sele ve pedallara özel ağırlıklar asılır. Toplam ağırlık 140 kilogramdır — bu, ekipmandaki ve omuzlarında sağlam bir sırt çantası olan ciddi bir sürücünün ağırlığıdır. Kurulum, tipik yol üstü/yol dışı engelleri simüle eder. Test programı belirli sayıda kilometreyi ve “düzensizliklerden” tekerleklere gelen darbe sayısını içeriyor. Sonuç olarak, her deneysel bisiklet yüzlerce kilometre yol kat ediyor ve tekerleklerinden her biri sanal yoldan yaklaşık 1.500.000 tekme alıyor.

Gidonun, gidon boğazının ve selenin güvenilirliği mutlak olmalıdır. 100% İstisnasız.

Bu nedenle bileşenler iki kez test edilir. İlki üretime teslimattan önce, ikincisi ise üretim sırasında: parçalar doğrudan montaj hattından alınıyor. Tüm çalışmalar kendi test laboratuvarımız CUBE’de gerçekleştirilmektedir.

Geçen yüzyılın yol bisikletleriyle karşılaştırıldığında, arazi bisikletindeki yük arttıkça dağ bisikleti kadrolarına ve bileşenlerine olan talepler çok daha fazla hale geldi. Bu nedenle CUBE bisikletlerine takılan tüm bileşenlerin güncellenen gereksinimlere uygun olması gerekir. Laboratuvarın çeşitli test ekipmanları, gerçek hayattaki sürüşün tipik yükünü yeniden yaratıyor.

Örneğin kırıldığında en çok yüklenen ve en tehlikeli parçalardan biri olan direksiyon, çeşitli sürüş koşulları simüle edilerek test ediliyor. Çok büyük olmayan bir yükün eşit olarak dağıtıldığı seledeki sakinlikten başlayarak, gidona çok büyük ve oldukça değişken yükler uygulandığında aşırı modlara (örneğin yokuş aşağı veya serbest sürüşte) kadar.

Yol bisikletlerine özel testler

Elit bir yol sporcusunun bitirme atağı her motosiklet için bir sınavdır. Bu adamların, gıpta ile bakılan bitiş çizgisine doğru son hamlede kocaman bacaklarıyla bisikleti nasıl salladığını gördünüz mü? Şimdi zarif, hatta kırılgan diyebileceğimiz bir yol bisikleti için bunun nasıl bir şey olduğunu hayal edin ?!

Bitirme sprinti sırasında bisiklet çok büyük yüklerle baş etmek zorundadır. Bisiklet çerçevesi bu yüklere karşı özellikle hassastır. Bu nedenle CUBE mühendisleri bilimsel araştırmalarda bu tür yüklere özel önem verirler. Normal pedal çevirmeyi simüle ederek, biyel kollarına ve çerçeveye gerçek bir yarışta olduğundan çok daha ciddi kuvvetler uygularlar (bu, özel ekipmanla kaydedilir). Değişken yükler, bir miktar marjla, bitirme hamlesi sırasında çerçevede ortaya çıkan kuvvetleri simüle eder. Ancak gerçekte en eğitimli sporcu bile bu rejimi en fazla birkaç dakika sürdürebilirse, laboratuvarda test 16 saate kadar sürebilir. En güçlü bisikletçinin ayağının altındaki yükün dörtte birinden daha fazla bir yükle, çerçeve 10.000’e kadar döngüye maruz kalır. Ve elbette bu testi hiçbir şikayet olmadan geçiyor.

Dağ bisikletleri için özel testler

Direksiyon borusu şasinin en yüklü bileşenlerinden biridir; çataldan çok büyük kuvvetler alır. Bu nedenle bu üniteye özel önem veriyoruz ve yalnızca çerçevelerimizin direksiyon borularını test etmek için özel bir stand oluşturuyoruz. Test laboratuvarımızda çatalın ve dolayısıyla alın borusunun maruz kaldığı tüm yükleri yeniden üretiyoruz: frenleme, sert darbeler vb. Sonuç olarak, direksiyon borusu 50.000’den fazla döngüye tabi tutulur ve ancak bundan sonra, sağlam olması koşuluyla, çerçevenin üretim için onaylanması sağlanır.